- Vineri, 17 Mai 2013
- Scris de Redactia
17 mai, 2013
Am ajuns să o vedem și pe asta...
Ieri, 16 mai, de ziua lui de naştere, Constantin Roibu a fost pus pe lista disponibilizaţilor
- Fostul director general de la Oltchim se află în concediu fără plată şi nu intenţionează să conteste măsura abuzivă a administratorului Piperea
15 mai, 2013
Vorbesc de banii care nu-i au la dispoziție...
EXCLUSIVITATE - PLANUL PROPUS DE ADMINISTRATORII JUDICIARI
BURSA 15.05.2013
|
07 mai, 2013
Au descoperit acum că Oltchimul lucrează cu substanțe periculoase și nu e de joacă cu ele...chiar dacă se exagerează cu proporția dezastrului
Îl sfătuiesc pe Piperea să ia întâi o gură de clor și apoi să vorbească....tâmpenii, mai bine să întrebe pe cei care știu despre ce-i vorba. Din datele de toxicitate al clorului, expunerea omului timp de o oră la o concentrație în aerul reaspirat, de 10 mg/mc clor în aer, are ca efect numai o bronșită. Cantitatea mare de clor stocată poate fi periculoasă pentru împrejurimile Oltchimului numai dacă acesta este bombardat, și în nici un caz nu poate fi vorba de o scăpare accidentală sau o avarie în care să fie degajate simultan 1500t clor, nu au o gaură așa de mare pe unde să iasă. Este drept că rezervoarele de clor lichid trebuie păzite și să aibă asigurate condițiile tehnologice de depozitare, o cheltuială care trebuie făcută indiferent de starea financiară a Oltchimului.
Iată ce s-a spus, inclusiv în 8.05.2013 la TVR.
Oltchim a devenit obiectiv strategic naţional. Motivul: e o bombă chimică
28 apr, 11:55
Oltchim Râmnicu Vâlcea a devenit obiectiv strategic naţional,
după ce administratorii judiciari au solicitat autorităţilor să includă
societatea în această categorie, deoarece cantitatea de clor utilizată
în procesele de fabricaţie ar putea ucide orice formă de viaţă până în
Atena, asemeni unei bombe chimice, a declarat pentru AGERPRES avocatul
Gheorghe Piperea.
Un accident la Oltchim ar fi echivalentul unui atac cu bombă chimică
'Indiferent de soluţia găsită pentru Oltchim, că se va vinde, cum
se va vinde, trebuie să rămână în viaţă. Procesul de fabricaţie
presupune că se creează şi se consumă clor, la o puritate de aproape
100%. Capacitatea de stocare de maximum 4.000 tone a fost atinsă, pentru
că nu se putea consuma, dar se producea clor. Acum este sub 1.500 de
tone. Gazul emanat este atât de toxic încât o cantitate de 10 miligrame,
dacă nu mă înşel, poate ucide un om. Dacă, Doamne fereşte, este
eliminată în atmosferă toată cantitatea, toată suflarea este distrusă
până la Atena. Este asemenea unei bombe chimice', a afirmat Gheorghe
Piperea.
Administratorii judiciari ai societăţii au solicitat, astfel, ca Oltchim să fie considerat obiectiv strategic naţional şi să fie păzit de angajaţii Jandarmeriei.
'Noi am cerut ca obiectivul acesta să fie considerat obiectiv strategic naţional. De aceea am solicitat Ministerului de Interne să fie păzit de jandarmi, nu de firme de pază, la o luna de la intrarea în insolvenţă. Autorităţile au fost de acord cu această măsură', a adăugat Gheorghe Piperea.
Administratorii judiciari ai societăţii au solicitat, astfel, ca Oltchim să fie considerat obiectiv strategic naţional şi să fie păzit de angajaţii Jandarmeriei.
'Noi am cerut ca obiectivul acesta să fie considerat obiectiv strategic naţional. De aceea am solicitat Ministerului de Interne să fie păzit de jandarmi, nu de firme de pază, la o luna de la intrarea în insolvenţă. Autorităţile au fost de acord cu această măsură', a adăugat Gheorghe Piperea.
24 aprilie, 2013
Cum se laudă administratorii Oltchim
Administratorul judiciar al Oltchim, Gheorghe Piperea, a realizat, pentru ZIUAnews, o radiografie a combinatului vâlcean
Oltchim - un pacient stabilizat
Gheorghe Piperea, administratorul judiciar al combinatului chimic vâlcean, a vorbit despre situația actuală a Oltchim SA, despre condițiile minime pentru ca societatea să poată înregistra profit, dar și despre persoanele care urmează să fie disponibilizate.
Pacientul Oltchim a ieșit din comă, după cum ne-a dezvăluit Gheorghe Piperea, în primul rând datorită faptului că au fost înlăturate căpușele combinatului, cele care l-au „stors ca pe o lămâie". Persoanele care au beneficiat în urma afacerilor cu Oltchim, cauzând prejudicii de milioane de euro, vor intra în vizorul DNA și DIICOT, întrucât administratorul judiciar a trimis acestor două parchete documentele care demonstrează pagubele produse combinatului. În același timp, sindicatele plâng după vechea administrație, cea despre care ZIUAnews a dezvăluit în premieră cum își sporeau cifrele de afaceri, în timp ce Oltchim se afunda în pierderi.
Stabilizare fără ajutor de stat
Situația este stabilizată la Oltchim, nu mai suntem în situația de acum două luni și jumătate, când s-a intrat în insolvență și când vorbeam despre un pacient în comă. Societatea funcționează la capacitate de 27%. Pentru a ajunge repede la nivelul de Break-even - unde nu doar că nu mai sunt pierderi, ci începem să producem profit -, este nevoie, în total, de o finanțare de 50 de milioane de euro, dintre care un cash de 15 milioane, iar restul, contracte. Suntem pe cale de a închide schema aceasta financiară complicată, pe care am obținut-o în afara oricăror discuții de ajutor de stat și alte lucruri. Sunt unii furnizori care ne furnizează materie primă, cum ar fi propilena sau saramura, și cărora le plătim la un anumit număr de zile după ce se prelucrează materia primă, se transformă în produs, se vinde și se plătește.
Procedura de disponibilizare, suspendată
Procedura de disponibilizare în momentul de față este suspendată și va rămâne așa probabil încă vreo câteva zile, pentru că autoritățile au decis să emită o Ordonanță de Urgență care să asigure salarii compensatorii pentru salariații care urmează să fie concediați. Per total, vorbim cam de 1.600 de persoane, dintre care 500 or să rămână în șomaj tehnic. Astea sunt cifre care erau valabile în urmă cu două săptămâni, când se discutase cu sindicatele. După ce va fi emisă Hotărârea de Guvern care să pună în aplicare Ordonanța, urmează să vedem cifrele exacte, dar disponibilizările deocamdată nu se fac, este suspendată această procedură.
Constantin Roibu - devalizatorul Oltchimului - dorit de sindicate
În momentul acesta, căpușele au dispărut. Unul dintre marile avantaje ale insolvenței este că dispar căpușele. Adică banii intră acolo unde trebuie, în sac, și din sac doar noi, administratorii judiciari, suntem cei care scoatem bani și plătim acolo unde trebuie să plătim. Vechea administrație este cea care a pus pacientul pe tavă, iar noi am reușit în două luni și jumătate să stabilizăm pacientul. Furnizori care erau din grupul de firme al administratorilor sau off-shore-uri, vindeau la prețuri foarte mari materie primă Oltchimului și se întâmpla ca tot ei să cumpere la prețuri mici produsele. Era foarte bine să faci afaceri cu Oltchim, într-o astfel de situație, să-l ții captiv și să-l storci ca pe o lămâie. Cel care pierdea era Oltchim cu toți take-holderii săi, inclusiv salariații, care, acum, unii dintre ei, plâng de dorul domnului Roibu.
În ultima vreme am stat să discut toată ziua cu sindicatele. Și nu cu sindicate care să înțeleagă despre ce este vorba, ci sindicate care au propria agendă. Au început să spună: să-l dăm afară pe administratorul judiciar Piperea. Nu au cum să mă dea afară, pentru că m-au votat creditorii. Dar, au zis: gata, asta este soluția, neapărat afară cu Piperea. De ce? Pentru că Piperea a devolat niște lucruri și Piperea mai are puțin și devoalează adevăratele probleme și atunci, practic, vor rămâne în off-side și DIICOT, și DNA. Eu am trimis documentele respective de mai mult de trei săptămâni, nicio mișcare. Și mai facem sesizări că mai descoperim tot felul de lucruri pe parcurs.
Insolvență pro-bono. Niciun chimist în echipă
În tot consorțiul suntem 11 practicieni în insolvență, din care cinci avocați dintre cei mai buni din țară pe insolvență, începând cu mine, continuând cu Geanina Oancea de la BDO. Aceste 11 persoane de care vorbim se ocupă practic exclusiv de acest dosar. Și se ocupă în condițiile în care până acum nu s-a încasat absolut nimic. Noi, patronii acestor două firme, lucrăm pro-bono. Onorariul nu s-a discutat încă.
Echipa este formată din specialiști în audit, din avocați specializați în insolvență, din economiști cu foarte mare experiență și ne bazăm pe o echipă de trei-patru persoane de la Oltchim, în care avem încredere și care sunt mai specialiști în ceea ce face Oltchim. Spre exemplu, domnul Tălpășanu este inginer care lucrează la Oltchim de peste 35 de ani. De asemenea, domnul Armand Spiru este un foarte bun specialist în comercial și doamna Spiru care este un foarte bun specialist în financiar. Treaba administratorului judiciar este să ia acest sac imens care înseamnă întreprinderea numită Oltchim, să-l coasă la fund, să-l peticească prin părți, să fie atent să intre în sac toți banii și să plătească acolo unde trebuie să plătească. Dacă cineva pretinde ca în echipa noastră să fie un chimist, acela este un naiv, pentru că nu avem nevoie de așa ceva.
Oltchim, încotro?
Noi vrem să-l aducem în situația de Break-even și să-l pregătim pentru a fi privatizat. Una este să privatizezi Oltchimul așa cum este în momentul de față și are doar o valoare de lichidare plus 27% care înseamnă producția la ora actuală, alta este să-l privatizezi în momentul în care e curățat de căpușe, e restructurat și financiar și de personal, are 793 de milioane de euro puși pe o listă, dar se știe exact ce urmează să se întâmple cu ei. Încercăm să punem la dispoziția celui care vine să privatizeze o societate care să poată să funcționeze, să fie pe picioarele ei, dar pe care să o preia și pe termen lung - de 10-15 ani -, să o mențină în așa fel încât să supraviețuiască societatea și să păstreze sau, eventual, să majoreze numărul de locuri de muncă.
Doi giganți petrochimici, interesați de Oltchim
Sunt două nume mari în domeniul petrochimiei, care sunt interesate să cumpere nu doar Oltchim, ci și platforma petrochimică Bradu și, într-un viitor nu prea îndepărtat, Arpechim, rafinăria de la OMV. Eu cred că asta este soluția cea mai bună, să faci afacere cu un astfel de actor important, respectat în domeniul petrochimiei, pentru că orice altă variantă ar putea să aibă șanse mari să eșueze peste 3-4 ani de zile, întrucât nu există frica, teama, respectul de un actor important pe piață.
23 aprilie, 2013
17 aprilie, 2013
Cu banii ăștia dați retroactiv pe 8 luni plăteau salariile la 900 muncitori pe o lună
Onorariul administratorilor Oltchim: 50.000 de euro pe lună plus procent din ce recuperează
Adunarea creditorilor combinatului vâlcean intrat în insolvenţă a confirmat ca administrator judiciar consorţiul format din Rominsolv şi BDO Business Restructuring. De asemenea, la primul punct pe ordinea de zi era trecut onorariul administratorilor. Discuţia pe această temă a fost însă amânată pentru o dată ulterioară la cererea marilor creditori
Administratorul judiciar al Oltchim ar urma să încaseze un onorariu frumuşel dacă adunarea creditorilor confirmă, până la urmă, propunerile incluse la primul punct al primei adunări a creditorilor . Astfel, potrivit Buletinului Procedurilor de Insolvenţă, va fi luat în discuţie un onorariu fix de 50.000 de euro pe lună datorat începând cu data deschiderii procedurilor de insolvenţă şi plătibil începând cu luna septembrie. Acestei sume, ar urma să i se adauge un onorariu procentual de 5% „aplicat sumelor distribuite creditorilor în situaţia confirmării unui plan de reorganizare precum şi sumelor obţinute din valorificarea bunurilor debitoarei” dar şi un onorariu de 10% aplicat sumelor obţinute din recuperări de creanţe. Sumele discutate nu includ TVA. Adunarea creditorilor din 15 aprilie 2013 a confirmat ca administratori judiciari societăţile de practicieni în insolvenţă Rominsolv(unde partener coordinator este avocatul Gheorghe Piperea) şi BDO Business Restructuring, reunite într-un consorţiu.
Cine decide?
De asemenea, a fost stabilită componenţa comitetului creditorilor, structura care urmează să ia deciziile importante în ceea ce priveşte viitorul combinatului, inclusiv aprobarea planului de reaorganizare. Aşa cum era de aşteptat, statul are rolul principal. Comitetul va fi format din Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului(ales şi ca preşedinte al structurii), Electrica SA, BCR, Banca Transilvania sucursaala Vâlcea şi compania germană MFC Commodities GMBH. Primii patru membrii sunt creditori garantaţi iar compania germană face parte din categoria creditorilor chirografari. Autoritatea Naţională pentru Administrare Fiscală lipseşte din comitet. Datoriile totale ale Otchim depăşesc 700 de milioane de euro iar statul deţine aproximativ jumătate din aceaste creanţe.
Piperea: Planul de reorganizare, gata în septembrie
Administratorul judiciar al Oltchim a declarat, sâmbătă, că planul complet de restructurare şi de reorganizare a societăţii Oltchim nu va fi gata mai devreme de septembrie -octombrie 2013, după soluţionarea contestaţiilor la tabelul de creanţe.
"Pe 20 aprilie ar trebui să se definitiveze tabelul creanţelor, dar nu se va întâmpla, pentru că vor fi contestaţii la acest tabel, unele făcute chiar de foştii administratori, de sindicate. Teoretic se poate ajunge la o soluţie în iunie, dar practic nu se va întâmpla să avem un plan de reorganizare mai devreme de septembrie-octombrie 2013, pentru că aşa este realist să considerăm. Acela este momentul în care vom propune creditorilor un program de reorganizare, fie noi, fie administratorul special, fie împreună, iar în planul de reorganizare se va prevedea şi metoda de privatizare pe care o recomandăm noi şi care urmează să fie aprobată de creditori", a spus Piperea, pe 13 aprilie, la un post privat de televiziune.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
Uneori
Reflecții de om mai în vârstă... Uneori Uneori am prea mult timp și nu mai știu ce să fac cu el Uneori mi se pare că sunt altul și nu ...
-
Despre șansă, noroc, hazard, risc și evaluarea lor Șansă și noroc sunt adesea folosite interschimbabil, dar există o diferență subti...
-
Reflecții de om mai în vârstă... Uneori Uneori am prea mult timp și nu mai știu ce să fac cu el Uneori mi se pare că sunt altul și nu ...
-
SIMBOLURI MASONICE Un simbol reprezinta simplificarea unui concept, a unei idei etc. intr-o forma grafica acceptata general ca un reprezenta...