19 septembrie, 2013

Un comentariu sau articol, care ne spune ceva ce toți românii simțim

Un editorial realist
 
Ce-ar fi daca in loc de Romania, tara noastra si a neamului nostru sa se numeasca DACIA, iar poporul care locuieste aici sa se numeasca Poporul DAC?
Cu acest prilej si tiganii isi pot pastra titulatura de rromi, ca doar n-o sa se numeasaca rdaci!!!

Europa si pericolul Dac

Scris de : Marin Neacșu     2013-07-28 
Puţin îmi pasă că voi fi catalogat dus cu pluta. Puţin îmi pasă că unii vor spune că fabulez. Puţin îmi pasă că se vor găsi mai ştiu câţi “progresişti” care sa susţină că ideile mele sunt “ceauşiste”. Puţin îmi pasă că vor spune mulţi că îmbrăţişez teorii ale conspiraţiei “aberante”. Puţin îmi pasă că voi deranja anumite cercuri ale puterii printre care şi ale serviciilor care ar trebui să se ocupe de exact ceea ce voi spune eu aici şi nu de lenjeria intimă a elevilor de liceu.
Mie îmi pasă de ceea ce se întâmplă ţara mea aşa cum am învăţat despre ea de-a lungul timpului, cu bune cu rele, cu fapte de care sunt mândru şi fapte care aş fi vrut să nu se întâmple, cu istoria ei, mai eroică şi mai ruşinoasă, cu eroii, domnitorii, scriitorii, savanţii artiştii ei, unii mai talentaţi, mai învăţaţi, alţii mai puţin, unii mai virtuoşi alţii mai păcătoşi. Toţi aceşti oameni, toate aceste evenimente formează la un loc moştenirea poporului căruia îi spunem român, chiar dacă mulţi nu sunt de acord, din varii motive, toate aceste evenimente care s-au petrecut în această zonă geografică căreia îi spunem România şi pe lângă actualele graniţe, toate pietrele praful, aerul, solul şi subsolul cu dovezile arheologice, cu aurul, petrolul, gazele, cetăţile acoperite de pământ, scrierile, muzica, operele compuse pe acest pământ, au format şi formează ceea ce astăzi încă numim România.

Toate acestea însă vin din vechime, o vechime pe care unii nu vor să o recunoască, unii nu vor să o accepte, unii nu vor să o scoată la suprafaţă, unii nu vor să o lasă să se exprime, alţii vor să o îngroape sau să o distrugă pentru că reprezintă un pericol. Un pericol la adresa unei Europe care sub masca civilizaţiei şi “progresului”, a unei “democraţii” impuse de o “elită” financiară străină de chiar interesele ţărilor care o compun, un pericol la adresa unor interese meschine de dominaţie subjugare şi acaparare, desfiinţare a identităţilor naţionale, nu face altceva decât să dezbine ca să poată stăpâni.

Suntem învăţaţi, îndreptaţi, convinşi, dirijaţi, împinşi, aruncaţi, îngrădiţi, forţaţi către o Europă “comună, a tuturor” unii îi spun “Statele Unite ale Europei” adică un fel de federaţie formată din state care îşi pierd identitatea, îşi pierd tradiţiile, îşi pierd obiceiurile, îşi pierd conştiinţa de neam, îşi pierd istoria, îşi pierd resursele pe care le pun la dispoziţia unor conducători ascunşi sub masca democraţiei, care practic urmăresc nu progresul ci distrugerea identităţii Europei. Nu pare nimănui ciudat că la nivel de stat suntem sfătuiţi să ne “regionalizăm” să ne “autonomizăm” să ne fărâmiţăm ca să putem “supravieţui”, ca unică şansă de dezvoltare şi conducere, pentru “descentralizarea” conducerii “greoaie actuale” dar la nivel European suntem strânşi ca oile în ţarc, îndemnaţi să facem toţi cum comandă “baciul” de la Bruxelles sau mai ştiu eu de unde, ni se impun legi de uniformizare care se aplică însă diferit deşi sunt aceleaşi, căci acolo unde e nevoie, ele pot fi “interpretate” în culoarea locală doar ca să mulţumească interesele celor care le impun? Nu vede nimeni că se umblă cu două măsuri, una de fărâmiţare la nivel statal, alta de “anclusare “la nivel European? Care din politici e bună, cea segregaţionistă, sau cea unionistă? De ce nu se aplică una din ele? Inamicul numărul unu al celor ce fac această politică ciudată, a celor care o aplică şi a celor ce o susţin este istoria. Acea istorie despre care vorbeam mai sus, acea istorie care ne arată cine suntem, de unde venim, care ne sunt rădăcinile, care ne sunt valorile, care ne sunt drepturile şi bogăţiile, drumul şi direcţia. Ei, “Europenizaţii” vor să construiască o altă istorie care să înceapă cu ei. Tot ce a fost până acuma trebuie uitat, istoria, lumea, civilizaţia, umanitatea, universal începe cu ei, ei fac legile, ce a fost până acuma nu a existat, trebuie şters din memoria omenirii.

Preşedintele ţării ne spune că trebuie să ne cedăm suveranitatea, că trebuie să ne gândim la interesele Europei. Premierul României, ne spune că istoria României a început la 1918, ştergând din câteva cuvinte istoria neamului românesc, indiferent când şi-a căpătat acest nume. Dar oare, istoria Românilor a celor care ne numim aşa indiferent în ce ţară trăim, a început doar în 1918? Unii spuneau până acum 24 de ani că istoria României ar fi început la 23 August 1944, dar şi ei acceptau totuşi că” trăim aici de 2000 de ani”, nici ei nu au vrut să ne rupă de rădăcinile istorice, doar au cosmetizat ultima parte a istoriei, ca să le dea lor bine la imagine. Astăzi însă, trăim vremuri mult mai vitrege. Astăzi toată “lumea bună” vrea să uităm cine am fost, cine suntem şi ce reprezentăm ca popor astăzi suntem împinşi spre o globalizare nu numai economică şi financiară ci şi istorică, spirituală, de identitate.

Astăzi în România a devenit periculos să rosteşti cuvântul Dac, Dacia, (doar ca maşină mai este admis pe ici pe colo, dar va dispărea şi asta, vom vorbi de Renault, Sandero, Duster, Logan, toate nume româneşti pur sânge, toate” legate” de istoria Daciei) astăzi în România la şcoală nu se mai învaţă despre daci decât că au fost conduşi de unul cu apucături suicidale iar apoi am fost “preluaţi şi prelucraţi” de un popor luminat, aşa cum suntem preluaţi acum, şi am făcut parte dintr-un imperiu mare cum vom face şi acum. Nu li se spune însă copiilor că conducătorii acestor imperii şi atunci şi acum au urmărit nu să ne “civilizeze” şi să ne facă viaţa mai bună, ci să ne exploateze minele şi bogăţiile-culmea culmilor – aceleaşi mine de aur şi atunci şi acum. Spre norocul nostru atunci, marele imperiu a cucerit doar cam 20% din teritoriul vechii Dacii, celălalt fiind păstrat de Dacii liberi care au avut grijă să îi facă plecaţi până la urmă pe “marii civilizatori”. 
Spre ghinionul nostru acum nu mai există Dacia Liberă, actualii conducători, în faţa pericolului celor ce ne doresc pământul, nu au scos sabia, au plecat doar capul, pe principiul” românesc” dar nu strămoşesc, “capul plecat sabia nu-l taie”.

Astăzi cuvântul “dac” nu mai este rostit oficial, în toată istoria celor 24 de ani de “eliberare” nu am auzit nici un preşedinte, nici un premier, nici un senator rostind acest cuvânt într-o cuvântare oficială sau neoficială. Dacia nu mai există pentru noua conducere supusă noului imperiu. Istoria nu mai există şi nimeni nu vrea să înveţe din ea. Nimeni nu vrea să vadă că nici un imperiu nu a rămas în picioare, toate au căzut, din toate s-a ales praful, au rămas în picioare de fiecare dată ţările, statele, popoarele care le formau. A căzut imperiul roman de răsărit sau apus, a căzut imperiul lui Napoleon, a căzut imperiul comunist şi vor cădea toate unul după altul, dar pe ei nu îi interesează, ei “trăiesc momentul”, ei “clădesc viitorul” un viitor de hârtie ca şi banii cu care îl tencuiesc.

Astăzi tot ce este legat de Dacia şi de cuvântul dac, trebuie să dispară din istoria, conştiinţa şi evidenţele celor care trăiesc pe pământul care se pare că a fost leagănul civilizaţiei europene. Omorârea părinţilor este un obicei European, să nu ne amăgim crezând că avem exclusivitate. Cetăţile dacice care au fost descoperite până în prezent au fost lăsate în paragină, s-a aşezat praful peste el, unele au fost prădate, hărţile cu aşezarea lor au fost predate jefuitorilor ca să scoată din ele brăţări de valoare inestimabilă, locurile care amintesc de Regatul dac au fost predate la cheie străinilor spre” cercetare”, Sarmisegetuza ruşilor şi englezilor, Bucegii şi Buzăul Israelului, Roşia Montana canadienilor şi americanilor. Se spune şi nu văd de ce nu aş crede, văzând ce se întâmplă cu istoria, că ţara va fi împărţită în aşa fel încât Moldova să revină evreilor, Transilvania Ungurilor, Oltenia ţiganilor din toată Europa nu numai din România, iar România se va mai numi vechiul “regat” adică Bucureştiul câteva judeţe limitrofe cred că ieşirea la Marea Neagră nu va mai face nici ea parte din Noua Românie, dar asta încă nu o ştiu cei care au bătut palma, va fi o surpriză pentru ei. Unde se vor mai duce ei în weekend, dacă “Valea Prahovei” nu va mai cuprinde staţiunile montane iar Marea Neagră va fi într-o “regiune autonomă” independentă economic, financiar, si, si.. politic?

Astăzi se continuă îngroparea istoriei dacilor, îngropare începută imediat după prăbuşirea imperiului roman, când toate cărţile scrise despre Dacia au cam dispărut. Iată o scurtă enumerare:
  • Din scrierile lui Flavius Arrianus care a scris materiale istorice, militare şi filozofice, s-au pierdut exact cele care descriau războaiele dacice;
  • Din „Istoria romană” a lui Appianus, scrisă în limba greacă, în 24 de cărți, ultimele 2 tratând, războaiele lui Traian în Dacia și Arabia, s-au pierdut;
  • Demetrios din Callatis (Mangalia) a scris o „Geografie” în 20 de cărți, la sfârșitul secolului al III î.e. n fiind apreciată la vremea ei ca – foarte serioasă, aceasta însă dispărut;
  • Un autor târziu Orosius a tratat în Istoriile sale și luptele lui Fuscus (generalul lui Domițian) cu Duras Diurpaneus și dezastrele romanilor în Dacia, însă acea parte a fost pierdută;
  • Din „Istoria romană” (80 de cărți în limba greacă) a lui Cassius Dio s-au pierdut numai cele care tratează războaiele lui Domițian și Traian;
  • Nici chiar scrierile lui Traian despre daci nu s-au păstrat. Astfel „Getica” sa și „Getica” medicului său Criton au dispărut;
  • Profesorul Augustin Deac constata că peste 220 de opere antice de mari dimensiuni, care consemnau fapte, evenimente și referiri la limba poporului geto-dac s-au pierdut ori au fost socotite pierdute.
În ziua de azi, distrugerile continuă:
  • Arhivele sunt date pe mâna străinilor;
  • Pământurile Transilvaniei sunt redate celor ce le-au obţinut prin furt, de locuitorii vechii Dacii, care prezintă documente de proprietate făcute sau falsificate de guverne străine;
  • Sarmisegetuza este scanată de BBC la milimetru, rezultatele însă nu sunt prezentate autorităţilor române;
  • Bucegii sunt răvăşiţi de americani şi evrei, cad elicoptere care cercetează misterele Bucegilor în căutarea spiritualităţii dace şi dezlegării enigmelor omenirii, dar statul român este orb şi surd, nu cere, nu dă explicaţii;
  • Munţii Buzăului, altă zonă încărcată de istorie şi spiritualitate ancestrală, sunt „redaţi” unui „moştenitor” al lui Preda Buzescu, moştenitor care de fapt şi-a vândut dreptul de moştenire unor străini. De ce nu moştenitorilor lui Bastus? PENTRU CĂ AU DISPĂRUT TOATE CĂRŢILE ŞI ÎNSCRISURILE DESPRE DACI?
Nu cumva acesta este scopul „pierderii atâtor documente şi dovezi ale civilizaţiei dace şi anume de a ascunde şi a nega drepturile locuitorilor acestui pământ? Nu cumva această „uitare” a istoriei dacilor continuă acest proces de trădare şi distrugere a istoriei şi continuă în mod intenţionat pentru a da acest pământ altora?

Şi atunci constatând toate aceste „coincidenţe” nu este aşa că eşti paranoic dacă tragi concluzia că s-a urmărit şi se urmăreşte în continuare îngroparea Daciei şi a dacilor? De ce nu mai vorbeşte nimeni astăzi despre daci? Conferinţele şi prezentările despre dacologie sunt păstrate în beznă, tratate cu superficialitate, cei care se ocupă de aşa ceva sunt marginalizaţi, ridiculizaţi. Istoricii, cercetătorii, arheologii sunt îndreptaţi către alte perioade, cei care mai caută prin istorie urmele dacilor sunt persiflaţi, pasionaţii şi iubitorii de neam sunt taxaţi drept nebuni sau exaltaţi, teoriile lor sunt fantasmagorice, nu ai voie să spui, să constaţi sau să susţii că Poporul Dac a existat sau că limba română este de fapt limba dacilor şi nu a romanilor, că eşti imediat taxat drept „naţionalist comunist”.

DACII AU DEVENIT SAU CONTINUĂ SĂ FIE UN PERICOL PENTRU EUROPA ŞI ADEPŢII EUROPENIZĂRII, NU NUMAI PENTRU CĂ ARATĂ EUROPEI CUI DATOREAZĂ ÎNCEPUTURILE SALE, CI ŞI PENTRU CĂ ARATĂ, ÎNAINTE DE TOATE, CĂ UN POPOR POATE SUPRAVIEŢUI ÎN GRANIŢELE SALE  MII DE ANI, FĂRĂ SĂ AIBĂ NEVOIE DE LEGILE ALTORA, FĂRĂ SĂ FIE „SPRIJINIT” PRIN SPOLIERE ŞI EXPLOATARE. DIN CAUZA ASTA NI SE ÎNGROAPĂ ŞI VINDE ISTORIA. ISTORIA DACILOR A FOST ŞI ESTE CĂLCATĂ ÎN PICIOARE ŞI DISTRUSĂ INTENŢIONAT, IAR ROMÂNII CARE PARTICIPĂ LA ACEST PROCES SUNT TRĂDĂTORI DE NEAM.

Cred că cea mai mare lovitură pe care românii ar putea-o da acestei europenizări forţate, ar fi să schimbe numele României înDacia
Atunci, nu va mai putea spune nimeni că istoria românilor a început în 1918!

09 septembrie, 2013

Interesantă opinie


Opozitia de dreapta, Rosia Montana si protestele 

Scris de: Bleen septembrie 2, 2013 in Editorial

 Ce cîștigă opoziția din susținerea protestelor împotriva exploatării de la Roșia Montană? Cade guvernul Ponta? Guvernul Ponta nu poate cădea. Pentru căderea guvernului e nevoie de o moțiune de cenzură și votul a peste jumătate dintre parlamentari. Pot niște proteste ecologiste provoca adoptarea unei moțiuni de cenzură în condițiile în care guvernul are susținere în Parlament de peste 70%? Se schimbă majoritatea parlamentară? Nu poate exista majoritate parlamentară în afara USL. Orice majoritate parlamentară are nevoie ori de PSD, ori de PNL, unul mai nefrecventabil decît celălalt, adică PNL mai nefrecventabil decît PSD. Să presupunem că PSD sau PNL formează o nouă majoritate parlamentară. Cu cine? Cu PDL și PPDD, două partide la fel de nocive și nefrecventabile. Și vom avea o putere formată dintr-o parte a USL + PDL + PPDD. Pînă în 2016 nu putem avea vreo majoritate parlamentară din care să nu facă parte PSD sau PNL, adică USL. Sau PDL, sau PPDD. Scade electoral USL-ul? Conform sondajelor, majoritatea românilor susțin exploatarea de la Roșia Montană, Dar să presupunem că protestele ar duce la o scădere electorală a USL. Cum, nu știm. Ce se va întîmpla astfel încît protestele să ducă la scăderea electorală a USL? Bine, să zicem totuși că această scădere va exista. Și? Avem alegeri peste două săptămîni? Peste o lună? Peste trei luni? Căderea guvernului și o nouă majoritate parlamentară ar fi complet inutile. Scăderea electorală a USL acum ar avea o utilitate mică spre nulă. Cam asta ar avea de cîștigat opoziția din protestele de la Roșia Montană. Ce ar avea de pierdut? Ar legitima discursul anticapitalist, marxist, ecologist, isteria Occupy și Revoluția. Ar legitima un discurs și o formă de manifestare care definește stînga și care aparține exclusiv stîngii. Ar legitima liderii protestelor, personaje de teapa unor Remus Cernea, Claudiu Crăciun, Nicușor Dan, Mircea Kivu și tot felul de oengeuri stîngiste și useliste (apropiate de PNL, majoritatea). USL primește astfel un suflu proaspăt la capitolul lideri de opinie și purtători de mesaj. Prin legitimarea liderilor și tipului de discurs, ar legitima ”revoluția din ianuarie 2012”. La urma urmei, dacă acum sînt considerați sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor (lozincile sînt aceleași de acum un an și jumătate), înseamnă că și în ianuarie 2012 au fost sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor. Liderii protestelor ar căpăta o reprezentativitate pe care nu au avut-o pînă acum, ceea ce i-ar face utilizabili în continuare, pentru acțiuni de forță și influență mult mai ambițioase. Liderii ”revoluției din ianuarie 2012” și ai protestelor din septembrie 2013, cetățeni imparțiali, mînați de bune intenții, cu dreptatea de partea lor, cu cereri îndreptățite, frecventați de toată lumea și reprezentativi pentru întreg poporul, vor putea fi folosiți și pe viitor pentru acțiuni de forță împotriva celor (adică celui, că e unul singur) care îi deranjează pe useliști în general, pe Voiculescu, Antonescu și Ponta în special. Și-ar trăda propriii susținători și potențiali votanți ai partidelor presupus de dreapta. Ar arăta că nu este capabilă să promoveze temele dreptei și de aceea e nevoită să paraziteze temele stîngii. Singura mișcare de anvergură împotriva puterii a partidelor de opoziție ar fi o acțiune inițiată de societatea civilă de casă a USL cu temele stîngii. La asta s-ar reduce partidele de dreapta de la noi: la parazitarea slugilor și temelor stîngii. La final, toate acestea se vor întoarce împotriva bunului simț, împotriva României, împotriva libertății și capitalismului și, nu în ultimul rînd, împotriva partidelor de opoziție. Cu alte cuvinte, opoziția, așa-zisă de dreapta, vrea să scape de un gîndac de bucătărie, așa că se hotărăște să dea foc la casă ca să-i pîrlească gîndacului al treilea picioruș din stînga și antena din dreapta un pic la vîrf.

Citește mai mult la www.blogary.ro/editorial/opozitia-de-dreapta-rosia-montana-si-protestele/ © Blogary



Ce bine ar prinde astfel de inițiative civice pentru salvarea Oltchimului, nu circul mediatic pe care l-a făcut Realitatea TV la Râmnicu Vâlcea. Problema este la fel de gravă pentru un oraş întreg şi un judeţ plin cu industrii falimentate din cauza nefuncţionării Oltchimului. Se pare că nimeni din conducerea "frumoasei şi bogatei" noastre ţări nu vrea acest lucru, se pare că niciunul dintre aceştia nu gândeşte româneşte, probabil că o fac în engleză.

Opozitia de dreapta, Rosia Montana si protestele Scris de: Bleen septembrie 2, 2013 in Editorial 50 Comentarii Ce cîștigă opoziția din susținerea protestelor împotriva exploatării de la Roșia Montană? Cade guvernul Ponta? Guvernul Ponta nu poate cădea. Pentru căderea guvernului e nevoie de o moțiune de cenzură și votul a peste jumătate dintre parlamentari. Pot niște proteste ecologiste provoca adoptarea unei moțiuni de cenzură în condițiile în care guvernul are susținere în Parlament de peste 70%? Se schimbă majoritatea parlamentară? Nu poate exista majoritate parlamentară în afara USL. Orice majoritate parlamentară are nevoie ori de PSD, ori de PNL, unul mai nefrecventabil decît celălalt, adică PNL mai nefrecventabil decît PSD. Să presupunem că PSD sau PNL formează o nouă majoritate parlamentară. Cu cine? Cu PDL și PPDD, două partide la fel de nocive și nefrecventabile. Și vom avea o putere formată dintr-o parte a USL + PDL + PPDD. Pînă în 2016 nu putem avea vreo majoritate parlamentară din care să nu facă parte PSD sau PNL, adică USL. Sau PDL, sau PPDD. Scade electoral USL-ul? Conform sondajelor, majoritatea românilor susțin exploatarea de la Roșia Montană, Dar să presupunem că protestele ar duce la o scădere electorală a USL. Cum, nu știm. Ce se va întîmpla astfel încît protestele să ducă la scăderea electorală a USL? Bine, să zicem totuși că această scădere va exista. Și? Avem alegeri peste două săptămîni? Peste o lună? Peste trei luni? Căderea guvernului și o nouă majoritate parlamentară ar fi complet inutile. Scăderea electorală a USL acum ar avea o utilitate mică spre nulă. Cam asta ar avea de cîștigat opoziția din protestele de la Roșia Montană. Ce ar avea de pierdut? Ar legitima discursul anticapitalist, marxist, ecologist, isteria Occupy și Revoluția. Ar legitima un discurs și o formă de manifestare care definește stînga și care aparține exclusiv stîngii. Ar legitima liderii protestelor, personaje de teapa unor Remus Cernea, Claudiu Crăciun, Nicușor Dan, Mircea Kivu și tot felul de oengeuri stîngiste și useliste (apropiate de PNL, majoritatea). USL primește astfel un suflu proaspăt la capitolul lideri de opinie și purtători de mesaj. Prin legitimarea liderilor și tipului de discurs, ar legitima ”revoluția din ianuarie 2012”. La urma urmei, dacă acum sînt considerați sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor (lozincile sînt aceleași de acum un an și jumătate), înseamnă că și în ianuarie 2012 au fost sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor. Liderii protestelor ar căpăta o reprezentativitate pe care nu au avut-o pînă acum, ceea ce i-ar face utilizabili în continuare, pentru acțiuni de forță și influență mult mai ambițioase. Liderii ”revoluției din ianuarie 2012” și ai protestelor din septembrie 2013, cetățeni imparțiali, mînați de bune intenții, cu dreptatea de partea lor, cu cereri îndreptățite, frecventați de toată lumea și reprezentativi pentru întreg poporul, vor putea fi folosiți și pe viitor pentru acțiuni de forță împotriva celor (adică celui, că e unul singur) care îi deranjează pe useliști în general, pe Voiculescu, Antonescu și Ponta în special. Și-ar trăda propriii susținători și potențiali votanți ai partidelor presupus de dreapta. Ar arăta că nu este capabilă să promoveze temele dreptei și de aceea e nevoită să paraziteze temele stîngii. Singura mișcare de anvergură împotriva puterii a partidelor de opoziție ar fi o acțiune inițiată de societatea civilă de casă a USL cu temele stîngii. La asta s-ar reduce partidele de dreapta de la noi: la parazitarea slugilor și temelor stîngii. La final, toate acestea se vor întoarce împotriva bunului simț, împotriva României, împotriva libertății și capitalismului și, nu în ultimul rînd, împotriva partidelor de opoziție. Cu alte cuvinte, opoziția, așa-zisă de dreapta, vrea să scape de un gîndac de bucătărie, așa că se hotărăște să dea foc la casă ca să-i pîrlească gîndacului al treilea picioruș din stînga și antena din dreapta un pic la vîrf.

Citește mai mult la www.blogary.ro/editorial/opozitia-de-dreapta-rosia-montana-si-protestele/ © Blogary
Opozitia de dreapta, Rosia Montana si protestele Scris de: Bleen septembrie 2, 2013 in Editorial 50 Comentarii Ce cîștigă opoziția din susținerea protestelor împotriva exploatării de la Roșia Montană? Cade guvernul Ponta? Guvernul Ponta nu poate cădea. Pentru căderea guvernului e nevoie de o moțiune de cenzură și votul a peste jumătate dintre parlamentari. Pot niște proteste ecologiste provoca adoptarea unei moțiuni de cenzură în condițiile în care guvernul are susținere în Parlament de peste 70%? Se schimbă majoritatea parlamentară? Nu poate exista majoritate parlamentară în afara USL. Orice majoritate parlamentară are nevoie ori de PSD, ori de PNL, unul mai nefrecventabil decît celălalt, adică PNL mai nefrecventabil decît PSD. Să presupunem că PSD sau PNL formează o nouă majoritate parlamentară. Cu cine? Cu PDL și PPDD, două partide la fel de nocive și nefrecventabile. Și vom avea o putere formată dintr-o parte a USL + PDL + PPDD. Pînă în 2016 nu putem avea vreo majoritate parlamentară din care să nu facă parte PSD sau PNL, adică USL. Sau PDL, sau PPDD. Scade electoral USL-ul? Conform sondajelor, majoritatea românilor susțin exploatarea de la Roșia Montană, Dar să presupunem că protestele ar duce la o scădere electorală a USL. Cum, nu știm. Ce se va întîmpla astfel încît protestele să ducă la scăderea electorală a USL? Bine, să zicem totuși că această scădere va exista. Și? Avem alegeri peste două săptămîni? Peste o lună? Peste trei luni? Căderea guvernului și o nouă majoritate parlamentară ar fi complet inutile. Scăderea electorală a USL acum ar avea o utilitate mică spre nulă. Cam asta ar avea de cîștigat opoziția din protestele de la Roșia Montană. Ce ar avea de pierdut? Ar legitima discursul anticapitalist, marxist, ecologist, isteria Occupy și Revoluția. Ar legitima un discurs și o formă de manifestare care definește stînga și care aparține exclusiv stîngii. Ar legitima liderii protestelor, personaje de teapa unor Remus Cernea, Claudiu Crăciun, Nicușor Dan, Mircea Kivu și tot felul de oengeuri stîngiste și useliste (apropiate de PNL, majoritatea). USL primește astfel un suflu proaspăt la capitolul lideri de opinie și purtători de mesaj. Prin legitimarea liderilor și tipului de discurs, ar legitima ”revoluția din ianuarie 2012”. La urma urmei, dacă acum sînt considerați sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor (lozincile sînt aceleași de acum un an și jumătate), înseamnă că și în ianuarie 2012 au fost sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor. Liderii protestelor ar căpăta o reprezentativitate pe care nu au avut-o pînă acum, ceea ce i-ar face utilizabili în continuare, pentru acțiuni de forță și influență mult mai ambițioase. Liderii ”revoluției din ianuarie 2012” și ai protestelor din septembrie 2013, cetățeni imparțiali, mînați de bune intenții, cu dreptatea de partea lor, cu cereri îndreptățite, frecventați de toată lumea și reprezentativi pentru întreg poporul, vor putea fi folosiți și pe viitor pentru acțiuni de forță împotriva celor (adică celui, că e unul singur) care îi deranjează pe useliști în general, pe Voiculescu, Antonescu și Ponta în special. Și-ar trăda propriii susținători și potențiali votanți ai partidelor presupus de dreapta. Ar arăta că nu este capabilă să promoveze temele dreptei și de aceea e nevoită să paraziteze temele stîngii. Singura mișcare de anvergură împotriva puterii a partidelor de opoziție ar fi o acțiune inițiată de societatea civilă de casă a USL cu temele stîngii. La asta s-ar reduce partidele de dreapta de la noi: la parazitarea slugilor și temelor stîngii. La final, toate acestea se vor întoarce împotriva bunului simț, împotriva României, împotriva libertății și capitalismului și, nu în ultimul rînd, împotriva partidelor de opoziție. Cu alte cuvinte, opoziția, așa-zisă de dreapta, vrea să scape de un gîndac de bucătărie, așa că se hotărăște să dea foc la casă ca să-i pîrlească gîndacului al treilea picioruș din stînga și antena din dreapta un pic la vîrf.

Citește mai mult la www.blogary.ro/editorial/opozitia-de-dreapta-rosia-montana-si-protestele/ © Blogary
Opozitia de dreapta, Rosia Montana si protestele Scris de: Bleen septembrie 2, 2013 in Editorial 50 Comentarii Ce cîștigă opoziția din susținerea protestelor împotriva exploatării de la Roșia Montană? Cade guvernul Ponta? Guvernul Ponta nu poate cădea. Pentru căderea guvernului e nevoie de o moțiune de cenzură și votul a peste jumătate dintre parlamentari. Pot niște proteste ecologiste provoca adoptarea unei moțiuni de cenzură în condițiile în care guvernul are susținere în Parlament de peste 70%? Se schimbă majoritatea parlamentară? Nu poate exista majoritate parlamentară în afara USL. Orice majoritate parlamentară are nevoie ori de PSD, ori de PNL, unul mai nefrecventabil decît celălalt, adică PNL mai nefrecventabil decît PSD. Să presupunem că PSD sau PNL formează o nouă majoritate parlamentară. Cu cine? Cu PDL și PPDD, două partide la fel de nocive și nefrecventabile. Și vom avea o putere formată dintr-o parte a USL + PDL + PPDD. Pînă în 2016 nu putem avea vreo majoritate parlamentară din care să nu facă parte PSD sau PNL, adică USL. Sau PDL, sau PPDD. Scade electoral USL-ul? Conform sondajelor, majoritatea românilor susțin exploatarea de la Roșia Montană, Dar să presupunem că protestele ar duce la o scădere electorală a USL. Cum, nu știm. Ce se va întîmpla astfel încît protestele să ducă la scăderea electorală a USL? Bine, să zicem totuși că această scădere va exista. Și? Avem alegeri peste două săptămîni? Peste o lună? Peste trei luni? Căderea guvernului și o nouă majoritate parlamentară ar fi complet inutile. Scăderea electorală a USL acum ar avea o utilitate mică spre nulă. Cam asta ar avea de cîștigat opoziția din protestele de la Roșia Montană. Ce ar avea de pierdut? Ar legitima discursul anticapitalist, marxist, ecologist, isteria Occupy și Revoluția. Ar legitima un discurs și o formă de manifestare care definește stînga și care aparține exclusiv stîngii. Ar legitima liderii protestelor, personaje de teapa unor Remus Cernea, Claudiu Crăciun, Nicușor Dan, Mircea Kivu și tot felul de oengeuri stîngiste și useliste (apropiate de PNL, majoritatea). USL primește astfel un suflu proaspăt la capitolul lideri de opinie și purtători de mesaj. Prin legitimarea liderilor și tipului de discurs, ar legitima ”revoluția din ianuarie 2012”. La urma urmei, dacă acum sînt considerați sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor (lozincile sînt aceleași de acum un an și jumătate), înseamnă că și în ianuarie 2012 au fost sinceri, bine intenționați și îndreptățiți în cererile lor. Liderii protestelor ar căpăta o reprezentativitate pe care nu au avut-o pînă acum, ceea ce i-ar face utilizabili în continuare, pentru acțiuni de forță și influență mult mai ambițioase. Liderii ”revoluției din ianuarie 2012” și ai protestelor din septembrie 2013, cetățeni imparțiali, mînați de bune intenții, cu dreptatea de partea lor, cu cereri îndreptățite, frecventați de toată lumea și reprezentativi pentru întreg poporul, vor putea fi folosiți și pe viitor pentru acțiuni de forță împotriva celor (adică celui, că e unul singur) care îi deranjează pe useliști în general, pe Voiculescu, Antonescu și Ponta în special. Și-ar trăda propriii susținători și potențiali votanți ai partidelor presupus de dreapta. Ar arăta că nu este capabilă să promoveze temele dreptei și de aceea e nevoită să paraziteze temele stîngii. Singura mișcare de anvergură împotriva puterii a partidelor de opoziție ar fi o acțiune inițiată de societatea civilă de casă a USL cu temele stîngii. La asta s-ar reduce partidele de dreapta de la noi: la parazitarea slugilor și temelor stîngii. La final, toate acestea se vor întoarce împotriva bunului simț, împotriva României, împotriva libertății și capitalismului și, nu în ultimul rînd, împotriva partidelor de opoziție. Cu alte cuvinte, opoziția, așa-zisă de dreapta, vrea să scape de un gîndac de bucătărie, așa că se hotărăște să dea foc la casă ca să-i pîrlească gîndacului al treilea picioruș din stînga și antena din dreapta un pic la vîrf.

Citește mai mult la www.blogary.ro/editorial/opozitia-de-dreapta-rosia-montana-si-protestele/ © Blogary

30 august, 2013

Încă se mai strigă cu disperare la ...statul român

Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contacteaza autorul petitiei

A TRECUT UN AN ... SI CE-AM FACUT!

2013-08-29 18:25

In data de 29.08.2013 se implineste un an de la lansarea petitiei "SALVATI OLTCHIM – ARPECHIM".
Constatam cu mahnire ca situatia existenta la data de 29.08.2012 nu s-a inbunatatit, ba chiar s-a degradat in mod uluitor.
 
 
 
Lansarea petitiei a fost urmata de inceperea grevelor la OLTCHIM. La inceput miza acestora a fost rebransarea OLTCHIM la Sistemul Energetic Național (SEN). Apoi a inceput "jihadul" iar interesele personale si de grup (interese meschine) ale unora dintre noi au iesit la suprafata: am inceput cu JOS DICULOIU si am terminat cu JOS ROIBU.
 
 
 
 
Sesizam, la acel moment, indecizia acţionarului majoritar MECMA – indecizie care a generat decapitalizarea OLTCHIM prin refuzul dîn 2007 de a majora capitalul social prin conversia creanţei AVAS în acţiuni si mai sesizam si lipsa de atitudine a aceluiasi actionar, la decizia PETROM din 12.08.2008 de-a închide definitiv Petrochimia Arpechim Piteşti; surprinzator, in AGEA din data de 10.09.2012, prin votul semnificativ al MECMA (exprimat de domnul Obacescu Mihai), s-a respins conversia in actiuni a datoriei OLTCHIM catre AVAS – conversie aprobata de Comisia Europeana in data de 7 martie 2012.

 
Sesizam, la acel moment, lipsa capitalului de lucru pentru funcţionarea cu instalaţiile din activul Rm. Vâlcea la 65% din capacitate; acum functionam la maxim 10% din capacitate desi administratorii judiciari si conducerea politica de la OLTCHIM ne arunca gogosi cu o functionare situata in jurul cifrei de 23% din capacitate.
Sesizam, la acel moment, restantele salariale pe luna iunie, iulie (fara a pune la socoteala si luna august) – adica 6 chenzine salariale; acum avem restante pe luna decembrie (transport), ianuarie, iunie, iulie (ara a pune la socoteala si luna august) – adica 7 chenzine salariale – in conditiile in care AJOFM Valcea a venit in ajutorul administratorilor judiciari si ai conducerii politice de la OLTCHIM platind drepturile salariale pe luna ianuarie (lichidarea), martie si aprilie – adica 5 chenzine. Noi suntem cu buzunarele goale ei sunt cu salariile la zi.
 
 
 
 
 
Sesizam. la acel moment, o lipsa de strategie cu privire la privatizarea OLTCHIM; am avut parte de un spectacol grotesc, un simulacru de privatizare, regizat de DJ Remus Vulpescu, sub bagheta lui Daniel Chitoiu – ministru al Economiei (la acea data) si sub patronajul Primului Ministru – Victor Viorel Ponta.
 
 
 
 
 
Sesizam, la acel moment, ca in condiţiile anunţului de privatizare a OLTCHIM (anunt modificat fara profesionalism de trei ori in decursul unei luni) şi a acordului încheiat de Guvernul României cu FMI, privatizarea OLTCHIM nu va fi o reuşită şi probabil OLTCHIM va fi lichidat; si ... am avut dreptate: privatizarea a fost un esec; OLTCHIM a fost bagat in insolventa; s-au facut angajari noi, nejustificate din punct de vedere al productiei, pe criterii de nepotism sau politice (cca. 150 de salariati, asa cum reiese din RAPORTUL S1/ 2013); au urmat disponibilizarile cca. o mie de salariati fiind disponibilizati, incalcand orice regula (Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca), orice criteriu logig si depasind cu mult limita bunului simt (noii angajati nefiind supusi procesului de disponibilizare, fiind mentinuti in OLTCHIM); acum au mai fost trimisi in somaj tehnic cca. 715 salariati.
 
 
Acum, "ne-am ales" cu o conducere politica si de familie – conducere incompetenta, lipsita de profesionalism si supraaglomerata in conditii normale de functionare si mai ales prin prisma faptului ca productia functioneaza la cca. 10% iar numarul de salariati a scazut cu o treime.
 
 
Acum, suntem intoxicati cu tot felul de dezinformari si minciuni – ridicate la nivel de politica guvernamentala, minciuni prin care se incearca sa ni se induca parerea ca in OLTCHIM situatia este roz si a inceput sa curga lapte si miere.
Cine nu crede este determinat sa creada – pentru asa zisa pace sociala, pentru linistea guvernantilor, pt. linistea administratorilor judiciari si a conducerii – prin tot genul de personaje (cozi de topor si vuvuzele ale unor interese straine de OLTCHIM – ARPECHIM, dusmanoase fata de salariatii OLTCHIM – ARPECHIM), prin tot felul actiuni de monitorizare ale corespondentei (telefoane, e-mailuri, etc.), actiuni urmate (conform presei) de amenintari lansate de catre administratorii judiciari si de catre membrii conducerii politice a OLTCHIM.


Ce urmeaza este foarte clar: falimentul ... faliment deja planificat de mai mult de un an de zile, conform dorintei PCC.
SI ATUNCI NOI CE FACEM? MAI REZISTEM?


REVEDETI SI COMPARATI!
Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Apelul Salariatilor OLTCHIM - ARPECHIM pentru salvarea SC OLTCHIM SA
Va supun atentiei Apelul salariatilor OLTCHIM - ARPECHIM pentru salvarea S.C. OLTCHIM S.A. (*):
"SC OLTCHIM SA Rm. Vâlcea este societate cu capital majoritar de stat (54,8% deţine Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri - MECMA) şi a fost concepută de la înfiinţare (din 1996) să funcţioneze în sistem integrat cu Petrochimia şi Rafinăria Arpechim Piteşti, care asigurau materiile prime de bază: etilena şi propilena pentru 70% din capacitatea de producţie.
SC OLTCHIM SA realizează 65% la din producţia industrială a judeţului Vâlcea şi exportă 80% din producţia finită.
SC OLTCHIM SA are 3.400 salariaţi (2.800 în activul Rm. Vâlcea şi 600 în activul Petrochimie Piteşti), care asigură funcţionarea în condiţii de siguranţă şi eficienţă a instalaţiilor, şi alte 7.000 de locuri de muncă din societăţi care asigură: energie, utilităţi, materii prime, service, etc. din judeţele Vâlcea şi Argeş, ce depind de funcţionarea SC OLTCHIM.
În perioada 1996 – 2008, SC OLTCHIM SA s-a modernizat şi s-a retehnologizat, ajungând să realizeze în 2008 o cifră de afaceri de 528 milioane euro, faţă de 92 milioane dolari cât a realizat în 1992. Instalaţiile SC OLTCHIM SA sunt de înaltă performanţă şi sunt exploatate de salariaţi foarte bine pregătiţi profesional, fapt ce a determinat ca în perioada 2004 – 2006 să realizeze profit.
Indecizia acţionarului majoritar MECMA a determinat ca SC OLTCHIM să se decapitalizeze, datorită refuzului în 2007 de a majora capitalul social prin conversia creanţei AVAS în acţiuni, iar în 12.08.2008 nu a luat atitudine când SC PETROM SA a decis să închidă definitiv Petrochimia Arpechim Piteşti şi astfel SC OLTCHIM, de peste 3 ani şi 9 luni nu mai are asigurate materiile prime de bază: etilena şi propilena, funcţionând la 30% din capacitatea de producţie în condiţii nerentabile.
În perioada 12.11.2008 şi până în prezent s-au făcut eforturi şi sacrificii din partea salariaţilor şi conducerii SC OLTCHIM SA; solicitam, inbaza studiilor firmelor de specialitate, să se reia funcţionarea în sistem integrat cu Petrochimia şi Rafinăria Arpechim Piteşti.
În perioada 12.11.2008 şi până în prezent s-au parcurs etapele: la 29.01.2010 SC OLTCHIM a preluat Petrochimia Arpechim Piteşti cu cei 493 salariaţi; la 30.11.2010 s-au finalizat lucrările de reparaţii la instalaţia Petrochimie Piteşti, dar din lipsa fondurilor financiare şi datorită opririi definitive la 24.03.2011 şi a Rafinăriei Arpechim Piteşti nu s-a pus în funcţiune sistemul integrat Oltchim – Rafinărie Arpechim; la 07.03.2012 s-a obţinut avizul Comisiei Europene pentru majorarea capitalului social prin conversia creanţei AVAS în acţiuni, dar nu s-a aplicat.
Reprezentantii SC OLTCHIM (management, sindicate) alaturi de salariati au acţionat -  inca din data de 12.11.2008 - şi acţionează in continuare pentru ca SC OLTCHIM să-şi reia funcţionarea în sistem integrat cu Rafinăria Arpechim Piteşti, să se realizeze o privatizare care să asigure funcţionarea tuturor instalaţiilor tehnologice (inclusiv a instalaţiilor de fabricare policlorură de vinil - PVC). Salariatii SC OLTCHIM au atras atenţia permanent asupra situaţiei economice şi sociale critice a SC OLTCHIM şi, în ultima perioadă de timp, au desfăşurat urmatoarele acţiuni de protest: 27.06.2012 pichetarea sediului MECMA – Bucureşti; 05.07.2012 marş şi miting în Rm. Vâlcea. În urma acestor acţiuni de protest s-au încheiat protocoale, cu măsuri de rezolvare în sarcina MECMA. In 19.07.2012 la sediul Guvernului României a avut loc o întâlnire cu Primul Ministru Victor Ponta, unde s-au luat urmatoarele decizii: accesarea de urgenţă de către SC OLTCHIM a unui credit de 40 milioane euro necesar capitalului de lucru (inclusiv pentru acordarea salariilor restante şi curente); majorarea capitalului social al SC OLTCHIM prin conversia creanţei AVAS în acţiuni, conform avizului Comisiei Europene din 07.03.2012.
Din data de 19.07.2012, pana in prezent, aceste decizii ale Primului Ministru nu au fost puse în practică de către MECMA. Fără a stabili condiţiile concrete pentru privatizarea reală a SC OLTCHIM şi fără a asigura capitalul de lucru necesar funcţionării instalaţiilor, în perioada preprivatizării, MECMA decide o privatizare în grabă fără a da curs decizilor luate in cadrul intalnirii cu Primul Ministru Victor Ponta (accesarea creditului de 40 milioane de euro - necesar capitalului de lucru pentru funcţionarea cu instalaţiile din activul Rm. Vâlcea la 65% din capacitate în condiţii de profit operaţional; majorarea capitalului social al SC OLTCHIM - prin conversia creanţei AVAS în acţiuni, conform Avizului Comisie Europene din 07.03.2012; preluarea Rafinăriei Arpechim Piteşti de către SC OLTCHIM de la SC PETROM SA; punerea în funcţiune în sistem integrat a SC OLTCHIM cu Petrochimia şi Rafinăria Arpechim Piteşti).
În aceste condiţii, situaţia socială se înrăutăţeşte zilnic, deoarece drepturile salariale aferente lunilor iunie şi iulie 2012 nu s-au acordat; in permanenta exista teama pierderii locurilor de muncă - determinată de o eventuala privatizare ineficientă sau de posibila lichidare a societăţii în cazul ratării privatizării; salariaţii nu înţeleg de ce MECMA, în calitate de acţionar majoritar, nu aplică deciziile Primului Ministru Victor Ponta stabilite la întâlnirea din 19.07.2012 şi transmise prin canalele mass-media; SC ELECTRICA FURNIZARE livrează energie electrică la un consum de 50MWh şi nu la necesarul de 110KWh, ameninţând cu debranşarea.
Salariatii SC Oltchim solicită de urgenţă factorilor responsabili din judeţele Vâlcea şi Argeş să intervină, din nou, pe langa Primul Ministru Victor Ponta pentru a efectua o vizită la SC OLTCHIM - în vederea analizării la faţa locului a problemelor SC OLTCHIM şi pentru a decide ferm strategia de funcţionare şi privatizare a SC OLTCHIM, astfel încât să se detensioneze starea socială existentă în SC OLTCHIM.
Salariatii SC Oltchim au parcurs toate etapele dialogului social, au apelat şi la acţiuni de protest, au crezut şi cred în poziţia corecta a Primului Ministru Victor Ponta, dar nu înţeleg de ce MECMA tergiversează rezolvarea problemelor SC OLTCHIM şi de ce MECMA nu a pregătit procesul de privatizare pentru a fi o reuşită deplină.
În condiţiile anunţului de privatizare a SC OLTCHIM şi a acordului încheiat de Guvernul României cu FMI, privatizarea SC OLTCHIM nu va fi o reuşită şi probabil SC OLTCHIM va fi lichidată, fapt pe care salariaţii şi autorităţile locale nu-l doresc.
Este nevoie urgentă de intervenţia Primului Ministru Victor Ponta pentru luarea unor decizii ferme în rezolvarea problemei Oltchim şi pentru sancţionarea celor care se opun intenţiei domniei sale de a salva SC OLTCHIM de la lichidare.
Salariatii SC Oltchim cheamă la această acţiune de salvare a SC OLTCHIM - printr-o privatizare transparenta si reală care să asigure reluarea funcţionării integrate cu Rafinăria Arpechim Piteşti - pe toţi factorii responsabili din judeţele Vâlcea şi Argeş: prefecti, preşedinti de Consilii Judeţene, parlamentari, politicieni, primarul si consilierii municipiului Rm. Vâlcea şi primararul si consilierii municipiului Piteşti şi nu numai.
Este nevoie de această acţiune comună pentru a pune în practică decizia Primului Ministru, dl. Victor Ponta, pentru salvarea SC OLTCHIM.
Salariatii SC Oltchim îşi exprimă speranţa că raţiunea va învinge, că SC OLTCHIM va continua să se dezvolte - depăşind toate obstacolele cunoscute şi necunoscute.
Este cunoscută unitatea salariaţilor SC OLTCHIM şi cu siguranţă vom lupta şi vom susţine poziţia Primului Ministru Victor Ponta de salvare a locurilor de muncă prin reluarea funcţionării SC OLTCHIM în sistem integrat cu Rafinăria Arpechim Piteşti şi printr-o privatizare reală".
Nu putem permite distrugerea SC OLTCHIM.
Rugam toti salariatii OLTCHIM (fosti si actuali), toti colaboratorii OLTCHIM (fosti si actuali) precum si toate persoanele interesate si bine intentionate sa se alature acestui demers si sa dea forta acestui apel prin semnatura lor!

*text preluat si prelucrat din Viata Valcii / 28.08.2012

03 iulie, 2013

Tblourile mele mai vechi si mai noi



ADEVĂR MARCAT 2010



ALTE MAGICE 2012



AMALGAM 1999-2012


CASĂTORIE DIN INTERES 1969



CERCUL PRIVIRII 2011



CICLONUL ROȘU intermediar 2012



CICLONUL STABILIZAT 2012


CONUL ABUNDENȚEI 2013


DISTORSIUNI intermediar 2013



FLUTURE MAGIC 2013


FUGA DIN RAI 2012-13


GENEZA 1   2013


GENEZA PRIMARĂ  1968



INIMA ROMÂNEASCĂ  2013


LUMINA DIVINĂ 2012


LUSTRA 1998


PETALE DE MAC PESTE 2013


PRIDE 1973



RAPSODIA ROMÂNĂ 1967


SINGURĂTATE 1971


ÎN LACURI CU NOROI CRESC NUFERI 1985


CELULA UNIVERSULUI 2012




CU PĂRERE DE RĂU ȘI ALTELE CARE AU ARS ÎN 1996...

















04 iunie, 2013

Regrete nedovedite prin fapte


Vosganian, despre Oltchim: Vorbim despre distrugerea unui tezaur de proprietate industrială
30 Mai 2013

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a declarat, joi, în cadrul unei conferinţe de presă, în contextul scoaterii din nou la vânzare a combinatului Oltchim, că distrugerea companiei a însemnat practic distrugerea "unui tezaur de proprietate industrială".
El a atras atenţia că Oltchim deţine un număr important de brevete de invenţii care valorează milioane de euro: "Dincolo de brandul său, (compania, n.red.) deţine un număr considerabil de brevete de invenţii, un portofoliu care este evaluat la multe milioane de euro".
Citeşte şi Aşa da ministru. Vosganian lucrează şi sâmbăta: Săptămâna viitoare va fi publicat un anunţ prealabil de ofertă pentru Oltchim
"În prezent, Oltchim nu îşi poate plăti datoriile şi nu poate asigura redresarea combinatului. Oltchim este unul dintre cele mai importante obiective ale României. Oltchim este unul dintre cei mai importanţi jucători din domeniu", a mai spus Vosganian.

Pe de altă parte, ministrul Economiei a dat asigurări că salariile angajaţilor de la Oltchim au fost plătite integral.
"Producţia de la data la care am preluat Oltchimul ca ca ministru al Economiei s-a triplat", a precizat Varujan Vosganian.
Citeşte şi Vosganian: Piperea va fi înlăturat de la conducerea Oltchim dacă nu-şi îndeplineşte obiectivele
Combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea a intrat în insolvenţă, cererea de declanşare a acestei proceduri fiind aprobată în 30 ianuarie de Tribunalul Vâlcea.
Licitaţia pentru cumpărarea pachetului majoritar de acţiuni la Oltchim a fost câştigată anul trecut de Dan Diaconescu, patronul OTV. Diaconescu nu a intrat însă în posesia titlurilor pentru că nu a plătit statului suma la care s-a angajat, respectiv 45 milioane euro.
După acest eşec, statul nu a mai avansat un termen concret pentru privatizarea combinatului chimic.

Uneori

Reflecții de om mai în vârstă... Uneori Uneori am prea mult timp și nu mai știu ce să fac cu el Uneori mi se pare că sunt altul și nu ...